Käsitöö tapeetidest lasteriiete tootmiseni – Disainistuudio MUNA

2017. aastal HLÜlt laenu saanud nahasõbralikke lasteriideid tootev Disainistuudio MUNA, sai alguse hoopis millestki muust, kui lasteriiete tootmisest. Millised muudatused toimusid ettevõttes, mida väärtustab Disainistuudio MUNA ja mis on ära tehtud HLÜlt saadud laenurahaga, saab lugeda järgnevast loost MUNA esindajate Liisi ja Johanna Kukega.

Liisi ja Andres Kukk osalesid 5 aastat tagasi Tartu Loomemajanduskeskuse inkubatsiooniprogrammis, kus alustati käsitsivalmistatud tapeetide tootmisega. Käsitöö tapeete pakkuv ettevõtmine küll ei õnnestunud, kuid samm ettevõtlusmaailma oli tehtud ja elu ise näitas kätte järgmise äriidee. Elulistest muutustest tingituna, hakati valmistama siiditrükitehnika põhjal nahasõbralikke, mugavaid ja lahedaid laste ning täiskasvanute riideid.

„Asju täis maailma asju juurde luues, tuleb toota vaid tõeliselt kvaliteetseid, naha- ja keskkonnasõbralikke tooteid“ usuvad Disainistuudio MUNA esindajad.

Liisi ja Johanna, kes nüüd koos laste riideid valmistavad, on otsustanud, et kasutavad ainult nahasõbralikke, orgaanilisest puuvillast või linasest materjale ja eelistavad Fair Wear märgistusega kangaid. Siiditrüki keskkondliku kahju minimeerimiseks kasutatakse veepõhiseid värve.

„Ettevõttega alustada ei olnud kerge. Paljugi tuli muuta, sealjuures ka esialgset soovi kasutada Eestis toodetud kangast ja õmmelda kõik tooted Eestis. Sellisel juhul oleks tootmine läinud liiga kalliks, mis ei oleks ennast ära tasunud.“ Otsustati et mõistlik on teha koostööd Belgia ettevõttega, mis samuti väärtustab keskkonda ja orgaanilisust ning kelle tootmisprotsess on kooskõlas Disainistuudio MUNA väärtustega. Illustratsioonide loomine ja käsitööna teostatud siiditrükk jäi algselt planeerituna Haapsallu.

HLÜ laenurahade toetusel on Disainistuudio MUNA oluliselt laiendanud oma tootevalikut. Disainiti, õmmeldi ning trükiti suvised lasteriided ning töötati välja lastetoapildid. Laenu abil sai ettevõte teha arenguhüppe, mis andis võimaluse ettevõte uue hooga käima lükata.

MUNA esindajad leiavad, et sotsiaalse ettevõtluse ja raha targa kasutamise juures on kõige olulisem, et inimesed tajuvad oma vastutust ühiskonna ja keskkonna ees.

„HLÜ panus Eesti elu edendamisel on kindlasti väga oluline. Me usume, et iga organisatsioon, mis seisab kogukondliku tegevuse arendamise, vastutustundliku tarbimise ja keskkondliku jätkusuutlikkuse propageerimise eest on ühiskonna jaoks oluline.“